Konal se seminář k dronům na Řízení letového provozu

Toto úterý 27.6.2017 se konal seminář k dronům na Řízení letového provozu, který byl primárně určen pro zástupce státní správy, především Security a Safety složek a kterého jsme se také účastnili jako zástupci Aliance.
Úvod ze strany ŘLP seznámil účastníky s připravovaným konceptem UTM a dále následovaly příspěvky ze stran VTÚ, Letiště Praha, ČEZ (JETE), ÚCL, ÚZPLN a dalších složek spadajících například pod Ministerstvo vnitra ČR.
Začátek semináře byl trochu emotivní především po prezentaci VTÚ, která byla čistě zaměřena pouze na to, jakým způsobem a metodami drony dostat ze vzduchu a padla zde například slova jako „smetí ve vzduchu“ a prohlášeních přítomného poslance Bohuslava Chalupy, kde jsme museli aktivně nabídnout i druhý pohled ze strany průmyslu a jeho potenciálu. Podobně ÚCL muselo reagovat na některé záměry například většího používání mobilních rušiček atd. Celý seminář byl tedy spíše o problematice Security a Safety (způsoby identifikace a metody převzetí kontroly nad dronem u kritické infrastruktury), ale především co by v celém kontextu nemělo zapadnout a je tím nejdůležitějším, že se zde ŘLP aktivně přihlásilo k problematice provozu dronů ve vzdušném prostoru a k aplikaci konceptu UTM do budoucna.
Nakonec byl seminář zajímavým prvním výkopem takového setkávání a do budoucna by měla následovat další podobné setkání o kterých budeme informovat.